شهید علی صیادشیرازی صفحه شخصی
شهید علی صیادشیرازی
وضعیت کاربر
زندگی نامه
امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی
جانشین ریاست ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

سال 1323 در شهرستان درگز در استان خراسان متولد شد.

بعد از تمام شدن تحصيلات ابتدايي و دبيرستان وارد دانشكده افسري و در سال 1346 موفق به اخذ دانشنامه ليسانس از آن دانشكده شد.

قبل از پيروزي انقلاب اسلامي به مدت چندسال در بخش هاي مختلف ارتش بويژه در غرب كشور بود و در سازماندهي و فعاليت نيروهاي انقلابي در ارتش تلاش زیادی کرد.

از کسانی بود که بعد از پیام امام در مورد شناسایی نیروهای انقلابی در ارتش شناسایی و مورد توجه ویژه یاران امام شد.

پس طي دوره تخصصي توپخانه در آمريكا با درجه ستوان‏يكم و سمت استادي، در مركز آموزش خانه اصفهان مشغول تدريس شد و در همان شرايط به عنوان عنصري حزب‏اللهي در جهت‏سازماندهي نظاميان انقلابي فعاليت خود را شروع كرد.

پس از انقلاب در ساماندهی ارتش تلاش زیادی کرد و در شهر سنندج با تشكيل ستاد عمليات مشترك ارتش و سپاه پاسداران توانستند پس از 21 روز مقاومت سنندج را از تصرف و تسلط كردهاي ضد انقلاب خارج کنند. بعد از آن با دو درجه ارتقاء ، با درجه سرهنگ تمامي به فرماندهي عمليات غرب كشور منصوب شد.

  در آخرين ماه هاي رياست جمهوري بني صدر از آن سمت عزل شد و پس از آن تا عزل بني صدر به دعوت شهيد كلاهدوز در ستاد مركزي سپاه پاسداران به خدمت پرداخت.

پس از خلع بني صدر، براي پايان دادن به ناهماهنگي ارتش و سپاه در آن دوران، قرارگاه مشترك عملياتي سپاه و ارتش را راه اندازي كرد و به عنوان فرمانده ارشد در آن قرارگاه مشغول به فعاليت شد.

در مهر ماه سال 1360 به پيشنهاد رئيس شوراي عالي دفاع از سوي امام خميني(ره) به فرماندهي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي منصوب شد.

در همان موقع فرماندهي نيروهاي ارتش اسلام در عمليات‏هاي پيروزمند ثامن الائمه، طريق القدس، فتح المبين و بيت المقدس را بر عهده داشت.

در 23 تيرماه 136 طي حكمي از سوي حضرت امام خميني(ره) به عضويت‏شوراي عالي دفاع منصوب شد. در متن حكم حضرت امام خطاب به صیاد شیرازی آمده است: « براي فعال كردن هرچه بيشتر و بهتر قواي مسلح كشور ضرورت دارد از تجربه اشخاصي كه در متن مسايل جنگ بوده‏اند، استفاده هر چه بيشتر بشود، بدين سبب سركار سرهنگ صيادشيرازي و وزير سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را تا پايان جنگ به عضويت‏شوراي عالي دفاع منصوب مي‏نما یم.»

به دنبال مسئوليت سنگین در شوراي عالي دفاع، با درخواست رئيس شوراي عالي دفاع و موافقت امام‏خميني(ره) در مردادماه سال 1365 ، مسئوليت فرماندهي نيروي زميني ارتش به شخص ديگري واگذار گرديد.

در 18 ارديبهشت 1366 به همراه تعدادي ديگر از فرماندهان ارتش با پيشنهاد رئيس شوراي عالي دفاع و موافقت امام خميني(ره) به درجه سرتيپي ارتقا يافت.

در مهرماه سال 1368 به درخواست رئيس ستاد فرماندهي كل نيروهاي مسلح و موافقت مقام معظم‏ربري و فرماندهي كل‏قوا به سمت معاونت‏بازرسي ستاد فرماندهي كل نيروهاي مسلح منصوب شد.

در شهريورماه سال 1372 با حكم فرماندهي معظم كل قوا به سمت جانشين رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح منصوب شد و در 16 فروردين 1378 به درجه سرلشگري نايل آمد.

علي صيادشيرازي روز شنبه 21 فروردين ماه 1378 در حوالي خانه اش موقعی که می خواست به محل کارش برود در ماشینش ترور شد و به شدت مجروح شد. اهالي محل بلافاصله او را به بيمارستان فرهنگ بردند ولی به دلیل شدت جراحات وارده از دست پزشگان کاری برنیامد و در بیمارستان به شهادت رسید.آن طور شاهدان دیدند مرد تروريست با پوشش لباس رفتگر در حوالي خانه او به كمين نشست و تيمسار را موقع خروج از خانه به رگبار بست.

بعد از اين حادثه يك سخنگوي گروهك تروريستي منافقين در تماس با خبرگزاري فرانسه در نيكوزيا مسؤوليت اين جنايت را بر عهده گرفت.

پروفایل

اطلاعات کاربر

شهید علی صیادشیرازی
شهید علی
صیادشیرازی
مرد
1323/01/01
خراسان جنوبی
1378/01/21

وصیت نامه

خداوندا این تو هستی که قلبم را مالامال از عشق به راهت ، اسلامت ، نظامت و ولایتت قرار دادی ،‌خدایا تو میدانی که همواره آماده بوده‌ام آنچه را که تو خود بمن دادی در راه عشقی که براهت دارم نثار کنم . اگر جز این نبودم آنهم خواست تو بود .

پروردگارا رفتن در دست توست ، من نمی دانم چه موقع خواهم رفت ولی میدانم که از تو باید بخواهم مرا در رکاب امام زمانم قرار بدهی و آن قدر با دشمنان قسم خورده دینت بجنگم تا به فیض شهادت برسم .

 از پدر و مادرم که حق  بزرگی بر گردنم دارند می‌خواهم مرا ببخشند من نیز همواره برایشان دعا کرده‌ام که عاقبتشان بخیر باشد . از همسر گرامی و فداکار و فرزندانم می‌خواهم که مرا ببخشند که کمتر توانسته‌ام به آنها برسم و بیشتر می‌خواهم وقف راهی باشم که خداوند متعال به امت زمان ما عطا فرموده ، آنچه از دنیا برایم باقی می‌ماند حق است که در اختیار همسرم قرار گیرد .

از همه آنهایى که از من بدى دیده‌اند مى‌خواهم که مرا به بزرگى خودشان ببخشند،و بالاخره از مردان مخلص خودم به ویژه حاج آقا امیر رنجبر نیکدل ،استدعا دارم در غیاب من به امور حساب و کتاب من برسند و با برادران دیگر ،چون جناب سرهنگ حاج آقا آذریون و تیمسار حاج آقا آراسته در این باب تشریک مساعى نمایند.

خداوندا! ولى امرت حضرت آیت الله خامنه‌اى را تا ظهور حضرت مهدى (عج) زنده ،پاینده و موفق بدار، آمین یا رب العالمین ،من الله التوفیق .

على صیاد شیرازى -19 دى ماه 1371 - 15 رجب 1413

تالار گفتگو

This user has no forum posts.

ارتباط با دیگران

شما با کاربر دیگری ارتباط ندارید

گالری عکس و اسناد

هیج تصویری وجود ندارد.

دل نوشته ها

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید