شهید حسن باقری صفحه شخصی
شهید حسن باقری
وضعیت کاربر
زندگی نامه
سردار شهید حسن باقری(غلامحسين افشردي)
 قائم مقام فرماندهی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

  25 اسفند ماه سال 1334 در يكي از محله هاي قديمي تهران ميدان خراسان به دنيا آمد. آن روز مصادف با سوم شعبان بود به همين خاطر نام او را غلامحسين گذاشتند.

دوران دبستان را در مدرسه مترجم الدوله گذراند و از سال سوم متوسطه در دبيرستان مروي فعاليت هاي اجتماعي و علمي خود را آغاز كرد.

در سال 1354 و همزمان با به پايان رساندن دوره متوسطه، رشته دامپرورزي دانشگاه اروميه را براي ادامه تحصيل انتخاب كرد.

در سال 1356 به خاطر درگير شدنش با گارد دانشگاه و پاسخ هاي مستدل و محكم اش به بعضي از استاداني كه مفاهيم ديني را ناديده مي گرفتند، پس از يك سال و نيم تحصيل او را از دانشگاه اخراج كردند.

در اسفند ماه 1356 به خدمت سربازي اعزام شد. هم زمان با شروع زمزمه هاي انقلاب، پادگان را ترك كرد و به مردم پیوست، در درگيري هاي خياباني و تظاهرات فعال بود و در روزهاي پاياني سقوط سلطنت پهلوي دوم در تسخير پادگان ها شجاعت هاي زيادي از خود نشان داد.

در سال 1357 موقع بازگشت حضرت امام خمینی)ره( به ایران، در فعالیت های کمیته استقبال شرکت داشت و به دلیل برخورداری از آموزش نظامی، به همراه سایر اعضای خانواده و دوستانش در تصرف کلانتری 14 و پادگان ولیعصر)ع («عشرت آباد سابق» در تهران نقشی اساسی داشت.

تا خرداد 1358، در کمیته انقلاب اسلامی و برخی نهادهای دیگر فعالیت داشت و با انتشار روزنامه جمهوری اسلامی، همکاری خود را با این روزنامه در زمینههای مختلف آغاز کرد. در همین روزها به دعوت سازمان امل، از طرف روزنامه به عنوان خبرنگار، سفر 15 روزهای به لبنان و اردن انجام داد.

در خردادماه سال 1358 موفق به اخذ دیپلم ادبی شد. سپس در امتحان وررودی دانشگاه شرکت کرد و با رتبه صد و چهارم در رشته حقوق قضایی دانشگاه تهران قبول گردید.

اوایل سال 1359 به عضویت سپاه در آمد. ابتدا در واحد اطلاعات مشغول به کار شد و همان جا بود که نام مستعار «حسن باقری» برای او انتخاب شد.در روز اول مهرماه سال 1359 به همراه عدهای از هم رزمانش راهی جبهههای جنوب شد.

فعالیت های او در زمینه دستیابی به اطلاعات مناسب از موقعیت دشمن و سازماندهی عناصر اطلاعاتی و برگزاری کلاس های آموزشی، منجر به راهاندازی واحد اطلاعات عملیات در ستاد عملیات جنوب (گلف) گردید.

سال1360 در عملیات طریقالقدس که برای اولین بار قرارگاه مشترک بین سپاه و ارتش تشکیل گردید، شهید باقری به عنوان معاونت فرماندهی کل سپاه در قرارگاه فرماندهی عملیات مشترک حضور یافت و در شناسایی محورها و تحلیل و پیشبینی حرکت های دشمن و پیگیری مسائل رزمی نقش مهمی را ایفا نمود.

دراجرای مرحله اول عملیات طریقالقدس سه شبانه روز بیدار بود و در آمادهسازی مرحله دوم عملیات، به دلیل خستگی مفرط، شب هنگام طی تصادفی بشدت مصدوم شد و به بیمارستان منتقل گردید.

سال 1361 در عملیات فتح المبین به عنوان فرمانده قرارگاه نصر (قرارگاه مشترک ارتش و سپاه) انتخاب شد و هم زمان در قرارگاه مرکزی کربلا نیز در کنار فرماندهی کل عملیات (سردار محسن رضایی) به عنوان مشاور عملیات و مسئول اطلاعات، فعالیت موثری داشت.

در عملیات های رمضان و بیت المقدس نیز به عنوان فرمانده قرارگاه نصر به کار خود ادامه داد و بعد از آن از طرف فرماندهی کل سپاه به سمت فرماندهی قرارگاه کربلا و جانشین فرماندهی کل در قرارگاه های جنوب منصوب گردید.

پس از شکل گیری ساختار سازمان رزمی سپاه حسن باقری به عنوان جانشین فرماندهی یگان زمینی سپاه منصوب گردید.

زمستان سال 1361 وقتی در جبهه فکه مشغول شناسایی منطقه دشمن و آماده سازی عملیات بعدی بود، در سنگر دیده بان مورد اصابت گلوله خمپاره عراقی ها قرار گرفت و شهید شد. او در آن روز 27 سال داشت و جمله معروفی که از او به یادگار مانده است، این است «باید به خود جرات داد، ما می توانیم»

پروفایل

اطلاعات کاربر

شهید حسن باقری
شهید حسن
باقری
مرد
1334/12/25
تهران
1361/11/01

وصیت نامه

فعلاَ انقلاب ما همچون تیر زهرآگینی برای همه مستکبرین درآمده است و یاوری برای همه مستضعفین جهان. ما با هیچ دولت و کشوری شوخی نداریم و با تمام مستکبرین جهان هم سرجنگ داریم و در رابطه با این هدف جنگ با صدام یزید مقدمه است ...
... در این موقعیت زمانی و مکانی، جنگ ما جنگ اسلام و کفر است و هر لحظه مسامحه و غفلت، خیانت به پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) و امام زمان (عج) و پشت پا زدن به خون شهداست و ملت ما باید خود را آماده هرگونه فداکاری بکند ...


... در چنین میدان وسیع و این هدف رفیع انسانی و الهی، جان دادن و مال دادن و فداکاری امری بسیار ساده و پیش پا افتاده است و خدا کند که ما توفیق شهادت متعالی در راه اسلام با خلوص نیت را پیدا کنیم ...


در مورد درآمدها، چیزی به آن صورت ندارم و همین بضاعت مزجاه را هم خمسش را داده‌ام و بقیه را هم در راه کمک رساندن به جنگجویان و سربازان اسلام با سپاه کفر خرج کنند ...

در صورت امکان با لباس سپاه مرا دفن کنید.


درود بر رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی


اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان (عج)


غلامحسن افشردی 12 شب 27/7/1359 اهواز

تالار گفتگو

This user has no forum posts.

ارتباط با دیگران

شما با کاربر دیگری ارتباط ندارید

گالری عکس و اسناد

هیج تصویری وجود ندارد.

دل نوشته ها

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گالری فیلم