شهید عباس بابایی فرمانده عملیات نیروی هوایی ارتش ج.ا.ا

شهید عباس بابایی فرمانده عملیات نیروی هوایی ارتش ج.ا.ا

•در چهاردهم آذر ۱۳۲۹ و در خانواده ای متوسط و مذهبی در شهر قزوین متولد شد.

•عباس دوره ابتدایی اش را در دبستان «دهخدا» و دوره متوسطه را در دبیرستان «نظام وفا» ی قزوین گذراند و با اینکه در کنکور سراسری و در رشته پزشکی قبول شد به خاطر علاقه اش به خلبانی، به دانشکده خلبانی نیروی هوایی رفت.

•بعد از گذراندن دوره آموزش‌های ابتدایی خلبانی، برای تکمیل تحصیلاتش در سال ۱۳۴۹ موقعی که ۲۰ سالش بود، به پایگاه «ریس» آمریکا رفت.

•بعد از بازگشت از آمریکا در سال۱۳۵۱، به عنوان خلبان هواپیمای جت جنگی (اف ۵) در پایگاه چهارم شکاری دزفول در استان خوزستان، خدمت خود را شروع کرد.

•سه سال بعد از آن، در شهریور ۱۳۵۴ با دختر دایی اش صدیقه (ملیحه) حکمت ازدواج می کند و صاحب دختری به نام «سلما» و دو پسر به نام های« محمد »و «حسین» می شود.

•با خرید هواپیمای پیشرفته (اف ۱۴) در دوران محمدرضا شاه پهلوی تصمیم گرفته شد که خلبانان این هواپیما از میان بهترین خلبان‌های (اف ۴) و (اف ۵) انتخاب شوند. عباس هم که جزو بهترین خلبانان (اف ۵) بود، در۱۰ آبان ۱۳۵۵ برای پرواز با این جنگنده نامزد شد و در همان زمان به پایگاه هشتم شکاری اصفهان منتقل گردید. در این زمان، بابایی چنان مهارتی در راندن (اف ۱۴) پیدا می‌کند که به عنوان یکی از بهترین خلبان های جنگنده (اف ۱۴) شناخته می شود.

•او در ماجراهای انقلاب در نیروی هوایی از کسانی بود که همیشه پیش قدم بود. بعد از انقلاب هم با دوستانش هسته تشکل خلبان های حزب اللهی را در پایگاه های تبریز و اصفهان تشکیل می دهد.

•دولت موقت پس از پیروزی انقلاب اسلامی می‌خواست به بهانه این که ما انقلاب کرده‌ایم و دیگر هواپیمای جنگی نمی‌خواهیم، هواپیماهای شکاری (اف- ۱۴) ایران را به به کانادا بفروشد همان موقع عباس به سختی در برابر این تصمیم می‌ایستد.

•یک سال پس از آغاز جنگ، به دلیل کارآمدی، کوشش های شبانه روزی و دلاوری هایی که از خودش نشان می‌داد، در هفتم مرداد ۱۳۶۰ با به دست آوردن درجه سرهنگ دومی، به فرماندهی پایگاه هوایی اصفهان منصوب می شود.

•در سال ۱۳۶۵زمینه‌ فرماندهی عباس در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران فراهم شد و مسوولان حکم او را آماده کردند و تنها تایید امام (ره) مانده بود. با عجله خودش را به تهران رساند و مانع این کار شد و برای این سمت، امیر سرلشکر منصور ستاری را که در آن زمان سرهنگ تمام بود، پیشنهاد داد و گفت: «او از من شایسته‌تر است.»

•اردیبهشت ۱۳۶۶ به درجه سرتیپی رسید، اما همچنان پروازهای جنگی را انجام می داد.

•صبح روز پانزدهم مرداد ۱۳۶۶ هم زمان با عید سعید قربان، به همراه سرهنگ خلبان بختیاری با یک فروند هواپیما ی (اف ۵) دو نفره، در پایگاه هوایی‌ تبریز به زمین نشستند. خلبانان به خوش‌آمد گویی‌شان ‌آمدند. او و سرهنگ نادری برای نابودی پایگاه‌های عراقی، با یک فروند هواپیمای (اف ۵) از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمدند و وارد آسمان عراق شدند.

•۱۵ مرداد ۱۳۶۶ هواپیمای او پس از انجام دادن پیروزمندانه مأموریت، موقع بازگشت، هدف قرار می‌گیرد و او از ناحیه سر زخمی می شود و به شهادت می رسد، ولی هواپیما با خلبان آن به تبریز باز می‌گردد. عباس بابایی هنگام شهادت ۳۷ سال داشت که ۶۰ مأموریت جنگی موفق را پشت سر ‌گذاشته بود.

وصیتنامه

وصیت نامه اول

( بسم الله الرحمن الرحیم )

همسرم ! راه خدا را انتخاب کن که جز این راه دیگری برای خوشبختی وجود ندارد

. . . ملیحه جان همانطوری که میدانی احترام مادر واجب است . اگر انسان کوچکترین ناراحتی داشته باشد اولین کسی که سخت ناراحت می شود مادراست که همیشه به فکر فرزند یعنی جگرگوشه اش می باشد. . .

. . . ملیحه جان اگر مثلا نیم ساعتی فکر کردی راجع به موضوعی هرگز به تنهایی فکر نکن حتما از قرآن مجید و سخنان پیامبران – امامان استفاده کن و کمک بگیر- نترس هر چه می خواهی بگو. البته درباره هر چیزی اول فکر کن . هر چه که بخواهی در قرآن مجید هست مبادا ناراحت باشی همه چیز درست می شه ولی من می خواهم که همیشه خوب فکر کنی . مثلا وقتی یک نفر به تو حرفی می زند زود ناراحت نشو درباره اش فکر کن ببین آیا واقعا این حرف درسته یا نه . البته بوسیله ایمانی که به خدا داری.

ملیحه جان به خدا قسم مسلمان بودن تنها فقط به نماز و روزه نیست البته انسان باید نماز بخواند و روزه هم بگیرد . اما برگردیم سرحرف اول اگر دوستت تو را ناراحت کرد بعد پشیمان شد و به تو سلام کرد و از تو کمک خواست حتما به او کمک کن . تا میتونی به دوستانت کمک کن و به هر کسی که می شناسی و یا نمی شناسی خوبی کن. نگذار کسی از تو ناراحت بشه و برنجه.

هر کسی که به تو بدی می کند حتما از او کناره بگیر و اگر روزی از کار خودش پشیمون شد از او ناراحت نشو. هرگز بخاطر مال دنیا از کسی ناراحت نشو.

ملیحه جون در این دنیا فقط پاکی، صداقت ،ایمان ، محبت به مردم ، جان دادن در راه وطن ، عبادت باقی می ماند. تا می تونی به مردم کمک کن . حجاب ، حجاب را خیلی زیاد رعایت کن . اگه شده نان خشک بخور ولی دوستت ، فامیلت را که چیزی نداره، کسی که بیچاره است او را از بدبختی نجات بده. تا میتونی خیلی خیلی عمیق درباره چیزی فکر کن. همیشه سنگین باش. زود از کسی ناراحت نشو از او بپرس که مثلا چرا اینکار را کردی و بعد درباره آن فکر کن و تصمیم بگیر. . .

. . . ملیحه به خدا قسم به فکر تو هستم ولی می گویم شاید من مردم باید ملیحه ام همیشه خوشبخت باشد . هرگز اشتباه فکر نکند . همیشه فقط راه خدا را انتخاب بکند . چون جز این راه راه دیگری برای خوشبختی وجود ندارد .

ملیحه باید مجددا قول بدهی که همیشه با حجاب باشی . همیشه با ایمان باشی . همیشه به مردم کمک کنی . به همه محبت کنی . در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است و راه خداست . . .

. . . اگه می خواهی عباس همیشه خوشحال باشد باید به حرفهایم گوش کنی . ملیحه هرچقدر میتونی درس بخون . درس بخون درس بخون . خوب فکر کن . به مردم کمک کن . کمک کن خوب قضاوت کن . همیشه از خدا کمک بخواه . حتما نماز بخون . راه خدا را هرگز فراموش نکن . . .

. . . همیشه بخاطرت این کلمات بسیار شیرین و پر ارزش را بسپار « کسی که به پدر و مادرش احترام بگذارد ، یعنی طوری با آنها رفتار کند که رضایت آنها را جلب نماید ، همیشه پیش خداوند عزیز بوده و در زندگی خوشبخت خواهد بود . . .

ملیحه مهربانم هروقت نماز میخونی برام دعا کن .

وصیت نامه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خدایا ، خدایا ، تو را به جان مهدی (عج) تا انقلاب مهدی (عج) خمینی را نگهدار . به خدا قسم من از شهدا و خانواده شهدا خجالت می کشم وصیت نامه بنویسم . حال سخنانم را برای خدا در چند جمله انشاالله خلاصه می کنم .

خدایا مرگ مرا و فرزندان و همسرم را شهادت قرار بده .

خدایا ، همسر و فرزندانم را به تو می سپارم .

خدایا ، در این دنیا چیزی ندارم ، هرچه هست از آن توست .

پدر و مادر عزیزم ، ما خیلی به این انقلاب بدهکاریم .

عباس بابایی ۲۲/۴/۶۱

۰

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
رفتن به نوارابزار