شهید محمود شهبازی جانشین فرمانده لشکر محمّدرسول الله

شهید محمود شهبازی جانشین فرمانده لشکر محمّدرسول الله

سردار شهید محمود شهبازی دستجردی  فرزند خانعلی در یک بهمن ۱۳۳۷ در یک خانواده مذهبی در شهر اصفهان به دنیا آمد وی از بدو طفولیت طعم محرومیت و استضعاف را در محیط خانواده خود چشید .پدرش که یک کشاورز بود با رنج بیل چرخ زندگی را می چرخاند و مادرش نیز فرزند یک روحانی بود .

محمود قرآن را در دامان مادرش آموخت او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان برد و در سال ۱۳۵۶ در رشته مهندسی دانشگاه علم و صنعت پذیرفته شد او به طور شخصی از دوران دبیرستان به ماهیت طاغوتی رژیم شاهنشاهی پی برد و با شرکت در مجالس سخنرانیهای آگاهی بخش که به طور عمده در آن زمان توسط استاد پرورش و آیت الله طاهری برگزار می شد آگاهی و اطلاعات خود را نسبت به مسائل سیاسی بالا می برد صفت بارز او در همین اوان این بود که آنچه را می شنید و منطبق با اسلام می یافت متعهدانه به آن عمل می کرد.

محمود با توجه به رابطه تشکیلاتی که با دانشجویان مسلمان پیدا کرده بود از همان ابتدای ورود به دانشگاه همکاری نزدیکی را با انجمن اسلامی آغاز کرد و در آنجا بیشتر به عمق جنایات و چپاولگریهای رژیم پی برده و کلیه فعالیتهای گروهی از قبیل کوهنوردی و ورزشهای دسته جمعی و پخش و نصب اعلامیه ها و اعتصابات به طور فعال شرکت می نمود نکته مهمی که بایستی در مورد محمود گفته شود اینست که وی به موازات شرکت فعال در کلیه فعالیتهای سیاسی ضد رژیم، هیچگاه از مطالعه و ارتقاء سطح ایدئولوژی خود غافل نبود و همیشه در اتاق محقر خود تا پاسی از شب به مطالعه کتب مذهبی مخصوصا آثار شهید مطهری که آن زمان کمتر کسی شخصیت ایشان را می شناخت مشغول بود . محمود به قدری ایمان به مبارزه داشت که حتی چند روزی را که برای دیدن خانواده به اصفهان می آمد آن ایام را نیز در جهت مبارزه صرف می کرد او در اولین تظاهرات که به ابتکار برادر هادی غفاری در اصفهان صورت گرفت شرکت کرد و نقش فعالی در تحصن مردم اصفهان در منزل آیت الله خادمی داشت .

محمود با به وجود آمدن قائله کردستان به غرب کشور می‌رود. چندی بعد با شروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹، با دستور محمد بروجردی، فرمانده سپاه غرب کشور و برای سامان دادن به وضع سپاه همدان به آن استان ماموریت پیدا می‌کند و به فرماندهی سپاه همدان منصوب می‌شود.

کم کم حضور او در همدان و جبهه سر پل ذهاب موجب شد با هم دانشگاهی‌اشاحمد متوسلیان، که فرمانده سپاه مریوان بود، بیشتر آشنا شود. این آشنایی رشته محکم دوستی بر دلهای این دو انداخت. پس از مدتی با هم هم سفر و هم خانه شدند و در آنجا این رشته دوستی به محمد ابراهیم همت فرمانده سپاه پاوه هم گره خورد.

پس از برگشتن از مراسم حج محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به احمد متوسلیان پشنهاد تشکیل یک تیپ را می‌مدهد و احمد متوسلیان به کمک و یاری محمود و ابراهیم همت تیپ ۲۷ محمد رسول الله را تأسیس می‌کند. محمود مسئولیت جانشینی فرماندهی تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) پذیرفت.

بلافاصله بعد از عملیات فتح المبین، قوای اسلام خود را برای عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر آماده می‌کرد. کار شناسایی محور تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) را حاج محمود خود به عهده گرفت. مرحله اول عملیات به خوبی پیش رفت و نیروها تا جاده اهواز– خرمشهر رفتند. عملیات به سرعت در حال ادامه بود. روز یکم خرداد ۱۳۶۱ مرحله آخر عملیات در حال انجام بود تا خرمشهر آزاد شود. نیروها به دروازه‌های خرمشهر رسده بودند. سحرگاه روز دوم خرداد محمود هنگامی که برای یاری دو نفر مجروح از سنگر فرماندهی خارج می‌شود، مورد اصابت خمپاره قرار می‌گیرد و قبل از آزاد شدن خرمشهر به شهادت و آرزوی دیرینه خود می‌رسد.

وصیتنامه

…خداوندا! توفیقی عطا فرما که از جمله کسانی باشم که خود بشارت به آنها داده‌ای… از تو خواهانم که زندگیم را زندگی محمدی و مردنم را مردن محمدی قرار دهی.

اولین سفارشی که به عنوان وصیت دارم همین کلمه است،‌ که روحانیت را تنها نگذار،

پدر و مادرم! از اینکه زحمات بسیار در تربیت فرزندتان کشیدید، امیدوارم خداوند اجرتان بدهد. من خودم به یاد دارم که قرآن را در دامان مادرم فرا گرفته‌ام و … پدر جان تو خوب می‌دانی که دنیا دار فناست و آخرت مسلماً بهتر است.

…من استمرار حرکت انبیاء را در ولایت فقیه می‌بینم و باز به شما برادران و خواهرانم! گوشزد می‌کنم که روحانیت را کنار نگذارید. بدانید که تمام تلاش ابرقدرت‌ها در از بین بردن اسلام، روی روحانیت قرار دارد،‌ وقتی سخن امام را به یاد می‌آورم که چرا می‌خواهید این قدرت را بشکنید. شکست روحانیت شکست اسلام است، به فکر می‌افتم چرا؟

…سفارش دوم من درباره سپاه پاسداران است، بازوی مسلح ولایت فقیه و روحانیت، باید سپاه آنچنان باشد که پاسدارانش به عنوان فرضیه واجب خدمت نمایند. نه به عنوان شغل تلاش شما این باشد که ریشه منافقین را برکنید. برادران! فقط باید به فکر اسلام بود و برای یاری اسلام باید اکنون از روحانیت و سپاه یاری جست و امام را یاری کرد، درود بر شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی برقرار باد پرچم اتحاد جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)

۰

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
رفتن به نوارابزار