شهید علی صیاد شیرازی جانشین ریاست ستاد کل نیروهای مسلح

شهید علی صیاد شیرازی جانشین ریاست ستاد کل نیروهای مسلح

•سال ۱۳۲۳ در شهرستان درگز در استان خراسان متولد شد.

•بعد از تمام شدن تحصیلات ابتدایی و دبیرستان وارد دانشکده افسری و در سال ۱۳۴۶ موفق به اخذ دانشنامه لیسانس از آن دانشکده شد.

•قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به مدت چندسال در بخش های مختلف ارتش بویژه در غرب کشور بود و در سازماندهی و فعالیت نیروهای انقلابی در ارتش تلاش زیادی کرد.

•از کسانی بود که بعد از پیام امام در مورد شناسایی نیروهای انقلابی در ارتش شناسایی و مورد توجه ویژه یاران امام شد.

•پس طی دوره تخصصی توپخانه در آمریکا با درجه ستوان‏یکم و سمت استادی، در مرکز آموزش خانه اصفهان مشغول تدریس شد و در همان شرایط به عنوان عنصری حزب‏اللهی در جهت‏سازماندهی نظامیان انقلابی فعالیت خود را شروع کرد.

•پس از انقلاب در ساماندهی ارتش تلاش زیادی کرد و در شهر سنندج با تشکیل ستاد عملیات مشترک ارتش و سپاه پاسداران توانستند پس از ۲۱ روز مقاومت سنندج را از تصرف و تسلط کردهای ضد انقلاب خارج کنند. بعد از آن با دو درجه ارتقاء ، با درجه سرهنگ تمامی به فرماندهی عملیات غرب کشور منصوب شد.

•در آخرین ماه های ریاست جمهوری بنی صدر از آن سمت عزل شد و پس از آن تا عزل بنی صدر به دعوت شهید کلاهدوز در ستاد مرکزی سپاه پاسداران به خدمت پرداخت.

•پس از خلع بنی صدر، برای پایان دادن به ناهماهنگی ارتش و سپاه در آن دوران، قرارگاه مشترک عملیاتی سپاه و ارتش را راه اندازی کرد و به عنوان فرمانده ارشد در آن قرارگاه مشغول به فعالیت شد.

•در مهر ماه سال ۱۳۶۰ به پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع از سوی امام خمینی(ره) به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد.

•در همان موقع فرماندهی نیروهای ارتش اسلام در عملیات‏های پیروزمند ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس را بر عهده داشت.

•در ۲۳ تیرماه ۱۳۶ طی حکمی از سوی حضرت امام خمینی(ره) به عضویت‏شورای عالی دفاع منصوب شد. در متن حکم حضرت امام خطاب به صیاد شیرازی آمده است: « برای فعال کردن هرچه بیشتر و بهتر قوای مسلح کشور ضرورت دارد از تجربه اشخاصی که در متن مسایل جنگ بوده‏اند، استفاده هر چه بیشتر بشود، بدین سبب سرکار سرهنگ صیادشیرازی و وزیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تا پایان جنگ به عضویت‏شورای عالی دفاع منصوب می‏نما یم.»

•به دنبال مسئولیت سنگین در شورای عالی دفاع، با درخواست رئیس شورای عالی دفاع و موافقت امام‏خمینی(ره) در مردادماه سال ۱۳۶۵ ، مسئولیت فرماندهی نیروی زمینی ارتش به شخص دیگری واگذار گردید.

•در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۶۶ به همراه تعدادی دیگر از فرماندهان ارتش با پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع و موافقت امام خمینی(ره) به درجه سرتیپی ارتقا یافت.

•در مهرماه سال ۱۳۶۸ به درخواست رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم‏ربری و فرماندهی کل‏قوا به سمت معاونت‏بازرسی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح منصوب شد.

•در شهریورماه سال ۱۳۷۲ با حکم فرماندهی معظم کل قوا به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد و در ۱۶ فروردین ۱۳۷۸ به درجه سرلشگری نایل آمد.

•علی صیادشیرازی روز شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۷۸ در حوالی خانه اش موقعی که می خواست به محل کارش برود در ماشینش ترور شد و به شدت مجروح شد. اهالی محل بلافاصله او را به بیمارستان فرهنگ بردند ولی به دلیل شدت جراحات وارده از دست پزشگان کاری برنیامد و در بیمارستان به شهادت رسید.آن طور شاهدان دیدند مرد تروریست با پوشش لباس رفتگر در حوالی خانه او به کمین نشست و تیمسار را موقع خروج از خانه به رگبار بست. •بعد از این حادثه یک سخنگوی گروهک تروریستی منافقین در تماس با خبرگزاری فرانسه در نیکوزیا مسؤولیت این جنایت را بر عهده گرفت.

وصیتنامه

خداوندا این تو هستی که قلبم را مالامال از عشق به راهت ، اسلامت ، نظامت و ولایتت قرار دادی ،‌خدایا تو میدانی که همواره آماده بوده‌ام آنچه را که تو خود بمن دادی در راه عشقی که براهت دارم نثار کنم . اگر جز این نبودم آنهم خواست تو بود .

پروردگارا رفتن در دست توست ، من نمی دانم چه موقع خواهم رفت ولی میدانم که از تو باید بخواهم مرا در رکاب امام زمانم قرار بدهی و آن قدر با دشمنان قسم خورده دینت بجنگم تا به فیض شهادت برسم .

 از پدر و مادرم که حق  بزرگی بر گردنم دارند می‌خواهم مرا ببخشند من نیز همواره برایشان دعا کرده‌ام که عاقبتشان بخیر باشد . از همسر گرامی و فداکار و فرزندانم می‌خواهم که مرا ببخشند که کمتر توانسته‌ام به آنها برسم و بیشتر می‌خواهم وقف راهی باشم که خداوند متعال به امت زمان ما عطا فرموده ، آنچه از دنیا برایم باقی می‌ماند حق است که در اختیار همسرم قرار گیرد .

از همه آنهایى که از من بدى دیده‌اند مى‌خواهم که مرا به بزرگى خودشان ببخشند،و بالاخره از مردان مخلص خودم به ویژه حاج آقا امیر رنجبر نیکدل ،استدعا دارم در غیاب من به امور حساب و کتاب من برسند و با برادران دیگر ،چون جناب سرهنگ حاج آقا آذریون و تیمسار حاج آقا آراسته در این باب تشریک مساعى نمایند.

خداوندا! ولى امرت حضرت آیت الله خامنه‌اى را تا ظهور حضرت مهدى (عج) زنده ،پاینده و موفق بدار، آمین یا رب العالمین ،من الله التوفیق . على صیاد شیرازى -۱۹ دى ماه ۱۳۷۱ – ۱۵ رجب ۱۴۱۳

۰

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
رفتن به نوارابزار